کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

صفر تا صد کامپوزیت دندان

معاینه، تمیز کردن، اشعه ایکس و درزگیرها

اولین مراجعه شماست؟

مشاوره رایگان، هدیه ما به شما

سوالات متداول

در این بخش تلاش کردیم که به سوالات متداول شما در مورد ایمپلنت پاسخ بدیم. چه سوالات دیگری در مورد ایمپلنت دارد؟

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندان‌ها در نظر گرفته می‌شود. ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو می‌رود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود.

مدت زمان لازم برای این درمان چقدر است؟

در حالت عادی چند ماه بین زمان جایگذاری ایمپلنت و زمانی که می‌توانید از دندان ایمپلنتی خود استفاده کنید، فاصله وجود دارد. چون پس از کاشت ایمپلنت، باید به استخوان فرصت بدهید رشد کرده و به سطح ایمپلنت جوش بخورد تا ایمپلنت از ثبات کافی برای تحمل فشار فک برخوردار شود. سه تا شش ماه این فرایند زمان نیاز دارد. 

طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

ایمپلنت طوری طراحی شده است که سال‌های زیادی عمر کند و عمر بالاتر از ۲۵ سال برای آن در نظر گرفته می‌شود. به همین علت کاشت ایمپلنت یک راهکار دائمی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود چرا که روش‌های دیگر مانند بریج و دندان مصنوعی عمری بین ۵ تا ۱۵ سال دارند و پس از آن باید تعویض شوند. اما ایمپلنت در بسیاری از موارد دیگر نیازی به تعویض نداشته و تا آخر عمر شما را همراهی می‌کند.

ایمپلنت دیجیتالی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت دندان به روش دیجیتال یک شگفتی دندانپزشکی مدرن است. دندانپزشک برای جراحی ایمپلنت دیجیتالی از رایانه استفاده می‌کند. توسط یک برنامه شبیه سازی شده سه بعدی می‌تواند وضعیت استخوان‌ها و موقعیت عصب‌های دندان را بررسی کند. با استفاده از اطلاعات بدست آمده، دندانپزشک می‌تواند محل دقیق کاشت دندان را بیابد و برش کوچکتری ایجاد کند. در این روش درد به‌طور قابل توجهی در مقایسه با جراحی ایمپلنت سنتی کمتر است. ایمپلنت دیجیتالی و بدون جراحی هزینه بیشتری نسبت به سنتی دارد اما نیاز به بخیه و دوره نقاهت طولانی مدت ندارد. درد و خونریزی آن نیز کمتر است.

جنس مواد ایمپلنت

بیشتر ایمپلنت‌های دندان از تیتانیوم ساخته می‌شوند اما ایمپلنت دندان زیرکونیا نیز وجود دارد. تیتانیوم و زیرکونیا هر دو موادی هستند که بدن با آنها سازگار بوده و آنها را به عنوان مهاجم خارجی تلقی نمی‌کند بنابراین واکنش نشان نمی‌دهد.

آیا جراحی ایمپلنت دندان درد دارد؟

در حین عمل تحت بی‌حسی موضعی قرار دارید پس دردی نخواهید داشت. پس از برطرف شدن تاثیر بی‌حسی پس از عمل، درد و ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است اما به‌طور کلی بیشتر مردم آن را شبیه درد دندان کشیدن توصیف می‌کنند. با سرما دهی (گذاشتن یخ پیچیده شده داخل حوله بر روی پونه) می‌توانید درد و ورم را کمتر کنید. همچنین مصرف مسکن به برطرف شدن درد کمک می‌کند.

مدت زمان لازم برای این درمان چقدر است؟

در حالت عادی چند ماه بین زمان جایگذاری ایمپلنت و زمانی که می‌توانید از دندان ایمپلنتی خود استفاده کنید، فاصله وجود دارد. چون پس از کاشت ایمپلنت، باید به استخوان فرصت بدهید رشد کرده و به سطح ایمپلنت جوش بخورد تا ایمپلنت از ثبات کافی برای تحمل فشار فک برخوردار شود. سه تا شش ماه این فرایند زمان نیاز دارد. 

ایمپلنت دیجیتالی مناسب چه کسانی است؟

این روش برای افراد سیگاری، دیابتی و افرادی که ارتفاع استخوان کمی دارند بسیار مناسب است. همچنین افرادی که از جراحی می‌ترسند و یا نیاز به روکش فوری دارند نیز می‌توانند از ایمپلنت دیجیتالی استفاده کنند.

همین امروز وقت
معاینه رزرو کنیـد!

شماره تماس: 09911552300

تهران نیاوارن ، گل سنگ ، پلاک ششم

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه ، 8 صبح تا 5 بعدازظهر

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان، هدیه کلینیک ما به شما

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

معاینه، تمیز کردن، اشعه ایکس و درزگیرها

اولین مراجعه شماست؟

مشاوره رایگان، هدیه ما به شما

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندان‌ها در نظر گرفته می‌شود. ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو می‌رود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود. در واقع پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و روکش دندان به عنوان تاج دندان. بنابراین ایمپلنت نیازی به تکیه بر دندان‌های اطراف ندارد و در داخل استخوان فک ثابت می‌ماند. فرایند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت را یکپارچگی استخوان (osseointegration) می‌گویند.

 

جنس مواد ایمپلنت:

 بیشتر ایمپلنت‌های دندان از تیتانیوم ساخته می‌شوند اما ایمپلنت دندان زیرکونیا نیز وجود دارد. تیتانیوم و زیرکونیا هر دو موادی هستند که بدن با آنها سازگار بوده و آنها را به عنوان مهاجم خارجی تلقی نمی‌کند بنابراین واکنش نشان نمی‌دهد.

در حال حاضر احتمال موفقیت ایمپلنت دندان نزدیک به ۹۸ درصد است یعنی یکی از موفق‌ترین درمان‌ها محسوب می‌شود.

مراحل جراحی کاشت دندان:

 

۱. بررسی وضعیت دهان و دندان: در ابتدا وضعیت دهان و سلامتی‌تان ارزیابی می‌شود و عکس‌های لازم گرفته می‌شود. کیفیت و حجم استخوان در این مرحله به دقت بررسی می‌شود تا مشخص شود ایمپلنت از پشتیبانی کافی برخوردار خواهد بود یا خیر.

۲. برنامه ریزی و نوبت دهی: سپس برنامه ریزی درمانی صورت می‌گیرد و نوبت جراحی برایتان تعیین می‌شود.

۳. بی حسی یا بی هوشی: پیش از شروع کار، تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی قرار می‌گیرید. گاهی همراه با بی حسی، نیاز به آرام بخش نیز وجود دارد.

۴. خارج کردن دندان قبلی: اگر هنوز دندان آسیب دیده کشیده نشده باشد، ابتدا دندان با دقت و ملایمت کشیده می‌شود تا آسیبی به استخوان و بافت‌های نرم نرسد.

معمولا در این مرحله پیوند استخوان فک انجام می‌شود و مواد پیوندی استخوان در داخل استخوان حفره خالی دندان قرار می‌گیرند.در این صورت دندانپزشک دو تا شش ماه صبر می‌کند تا استخوان التیام کامل پیدا کند و آماده جراحی شود.

در صورتی که ایمپلنت در فک بالا در عقب دهان جایگذاری می‌شود، گاهی به دلیل کم بودن ارتفاع استخوان فک در این ناحیه و احتمال سوراخ شدن سینوس، عمل لیفت سینوس انجام می‌شود که در آن کف حفره سینوس بالا کشیده شده و زیر آن مواد پیوندی اضافه می‌شود.

۵. سوراخ کردن استخوان: در صورتی که نیازی به تقویت استخوان نباشد، مرحله بعدی پس از کشیدن دندان، سوراخ کردن استخوان است. با دریل دندانپزشکی استخوان به اندازه مورد نظر سوراخ می‌شود و ایمپلنت داخل آن قرار داده می‌شود. سپس سوراخ ایمپلنت با قطعه‌ای به نام پیچ درپوش بسته می‌شود.

۶. جایگذاری ایمپلنت و بخیه کردن لثه: مرحله بعدی بخیه کردن لثه است. ممکن است دندانپزشک لثه را اطراف ایمپلنت بخیه کند و سر ایمپلنت بیرون بماند و یا لثه را روی ایمپلنت بکشد و بخیه کند تا از ایمپلنت بیشتر محافظت شود. در حالت دوم، بعدا برای نصب روکش دندان باید یه جراحی ساده صورت بگیرد تا لثه برش خورده و روی ایمپلنت باز شود.

۷. زمان انتظار برای پیوند استخوان و ایمپلنت: پس از جایگذاری ایمپلنت، بسته به شرایط و کیفیت استخوان، مدت زمانی که باید منتظر بمانید از دو ماه تا شش ماه متفاوت است. در این مدت نباید هیچ فشاری بر ایمپلنت وارد شود. باید بگذارید استخوان رشد کرده و به تدریج به ایمپلنت پیوند بخورد تا ثبات ثانویه در ایمپلنت برقرار شود.

۸. قراردادن اباتمنت: پس از جوش خوردن استخوان و ایمپلنت به یکدیگر، مرحله بعدی فرا می‌رسد. دندانپزشک پیچ درپوش ایمپلنت را باز می‌کند و قطعه‌ای به نام اباتمنت روی ایمپلنت پیچ می‌کند. اباتمنت همانند دندان تراشیده‌ای که قرار است روی آن روکش نصب شود عمل می‌کند و پایه‌ای برای اتصال روکش است.

۹. قالب گیری برای ساخت روکش: بنابراین از ایمپلنتی که روی آن اباتمنت نصب شده قالب گیری می‌شود تا بر اساس آن روکش دندان ساخته شود.

۱۰. وصل کردن روکش به پایه: پس از آماده شدن روکش برای وصل شدن آن به ایمپلنت مراجعه می‌کنید. اتصال روکش به ایمپلنت ممکن است با پیچ یا چسب مخصوص باشد.

 

مدت زمان لازم برای این درمان چقدر است؟

 

در حالت عادی چند ماه بین زمان جایگذاری ایمپلنت و زمانی که می‌توانید از دندان ایمپلنتی خود استفاده کنید، فاصله وجود دارد. چون پس از کاشت ایمپلنت، باید به استخوان فرصت بدهید رشد کرده و به سطح ایمپلنت جوش بخورد تا ایمپلنت از ثبات کافی برای تحمل فشار فک برخوردار شود. سه تا شش ماه این فرایند زمان نیاز دارد. پس از آن اتصال اباتمنت و روکش دندان انجام می‌شود و صاحب دندان می‌شوید.

اگر پیش از کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان داشته باشید، چند ماه هم باید زمان برای جوش خوردن پیوند و آماده شدن استخوان برای کاشت ایمپلنت، در نظر بگیرید. با این حال گاهی اوقات که استخوان شرایط نسبتا خوبی دارد می‌توان همزمان با پیوند استخوان، جایگذاری ایمپلنت را هم انجام داد.

در مواردی در صورتی که بیمار شرایط مناسب برای کاشت ایمپلنت فوری را داشته باشد، تمامی این مراحل ظرف یک روز انجام می‌شود یعنی در همان روزی که ایمپلنت برایتان جایگذاری می‌شود، روکش دندان روی آن وصل می‌شود تا جای دندان در دهان خالی نماند. این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد و نمی‌توانید از این دندان فعلا برای جویدن استفاده کنید.

اگر میخواهید بدانید آیا میتوانید ایمپلنت فوری بکارید یا نه، باید با متخصص ایمپلنت صحبت کنید زیرا تجویز کلی در این خصوص به شدت اشتباه است و بستگی به سلامت دهان و دندان و توانایی بدنی شما دارد.

 

برای مشاوره رایگان با شماره 09911552300 تماس بگیرید.

هزینه کاشت ایمپلنت چقدر است؟

 

قیمت درمان کاشت ایمپلنت در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. چون هزینه کاشت ایمپلنت دندان مجموع هزینه‌هایی است که در مراحل مختلف درمان انجام می‌شود. عواملی که تعیین کننده هزینه درمان کاشت ایمپلنت دندان هستند عبارتند از:

  • تعداد ایمپلنت دندان
  • جنس ایمپلنت، اباتمنت و روکش دندان
  • دو مرحله‌ای یا یک مرحله‌ای بودن جراحی ایمپلنت دندان
  • درمان‌های جانبی مانند درمان عفونت لثه، پوسیدگی دندان و غیره
  • نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان و نوع مواد پیوندی
  • دفعات مراجعه به متخصص ایمپلنت
  • هزینه‌های مربوط به عکس برداری و آزمایشهای دیگر
  • تخصص دندانپزشک
  • هزینه داروها و تسهیلات کلینیک
  • تکنولوژی‌ها و تجهیزات مورد استفاده

هزینه این درمان برای انواع بیماران در شرایط مختلف سلامت دهان و دندان از حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان می‌باشد. کلینیک ماهور این هزینه را بصورت اقساط بلند مدت می‌پذیرد تا افراد بتوانند از این نوع بهترین درمان جایگزینی دندان بهره‌مند شوند.

 

خطرات و عوارض کاشت دندان چیست ؟

 

 

در هر عمل جراحی احتمال عوارض وجود دارد اما به‌طور کلی درمان کاشت ایمپلنت دندان بسیار کم خطر و موفقیت آمیز است.

با این حال عمل کاشت ایمپلنت دندان همانند هر عمل دیگری خونریزی، عفونت، ورم و کبودی جزئی پس از عمل دارد.

همچنین احتمال آلرژی بیمار را باید در نظر گرفت. داروها و بیماری‌های زمینه‌ای باید به دقت پیش از عمل بررسی شوند تا مشکلی به وجود نیاورند.

پس از کاشت ایمپلنت، احتمال شکستن ایمپلنت بسیار نادر است و این پروتز مقاومت بسیار خوبی در مقابل فشار و ضربه دارد. اما در حین عمل احتمال بسیار کمی وجود دارد که ایمپلنت بشکند، فشار بیش از حد بر ایمپلنت یا استخوان وارد شده و آسیب به ساختارهای اطراف (رگهای خونی، عصبها یا استخوان فک) وارد شود، راستا یا زاویه ایمپلنت مناسب نباشد یا مشخص شود شرایط استخوان فک برای پشتیبانی ایمپلنت مناسب نیست. بیشتر این موارد با انتخاب جراح ایمپلنت مجرب و برنامه ریزی درست او، قابل پیشگیری هستند.

با انتخاب متخصص ایمپلنت با مهارت و با تجربه احتمال عوارض جراحی ایمپلنت را به حداقل میرسانید. دندانپزشک با برنامه ریزی درست ، انتخاب دقیق محل کاشت ایمپلنت و نوع و راستای آن و موارد دیگر تا حد ممکن از بروز عوارض کاشت ایمپلنت جلوگیری میکند.

 

سوالات متداول

در این بخش تلاش کردیم که به سوالات متداول شما در مورد ایمپلنت پاسخ بدیم. چه سوالات دیگری در مورد ایمپلنت دارد؟

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندان‌ها در نظر گرفته می‌شود. ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو می‌رود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود.

مدت زمان لازم برای این درمان چقدر است؟

در حالت عادی چند ماه بین زمان جایگذاری ایمپلنت و زمانی که می‌توانید از دندان ایمپلنتی خود استفاده کنید، فاصله وجود دارد. چون پس از کاشت ایمپلنت، باید به استخوان فرصت بدهید رشد کرده و به سطح ایمپلنت جوش بخورد تا ایمپلنت از ثبات کافی برای تحمل فشار فک برخوردار شود. سه تا شش ماه این فرایند زمان نیاز دارد. 

طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

ایمپلنت طوری طراحی شده است که سال‌های زیادی عمر کند و عمر بالاتر از ۲۵ سال برای آن در نظر گرفته می‌شود. به همین علت کاشت ایمپلنت یک راهکار دائمی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود چرا که روش‌های دیگر مانند بریج و دندان مصنوعی عمری بین ۵ تا ۱۵ سال دارند و پس از آن باید تعویض شوند. اما ایمپلنت در بسیاری از موارد دیگر نیازی به تعویض نداشته و تا آخر عمر شما را همراهی می‌کند.

ایمپلنت دیجیتالی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت دندان به روش دیجیتال یک شگفتی دندانپزشکی مدرن است. دندانپزشک برای جراحی ایمپلنت دیجیتالی از رایانه استفاده می‌کند. توسط یک برنامه شبیه سازی شده سه بعدی می‌تواند وضعیت استخوان‌ها و موقعیت عصب‌های دندان را بررسی کند. با استفاده از اطلاعات بدست آمده، دندانپزشک می‌تواند محل دقیق کاشت دندان را بیابد و برش کوچکتری ایجاد کند. در این روش درد به‌طور قابل توجهی در مقایسه با جراحی ایمپلنت سنتی کمتر است. ایمپلنت دیجیتالی و بدون جراحی هزینه بیشتری نسبت به سنتی دارد اما نیاز به بخیه و دوره نقاهت طولانی مدت ندارد. درد و خونریزی آن نیز کمتر است.

جنس مواد ایمپلنت

بیشتر ایمپلنت‌های دندان از تیتانیوم ساخته می‌شوند اما ایمپلنت دندان زیرکونیا نیز وجود دارد. تیتانیوم و زیرکونیا هر دو موادی هستند که بدن با آنها سازگار بوده و آنها را به عنوان مهاجم خارجی تلقی نمی‌کند بنابراین واکنش نشان نمی‌دهد.

آیا جراحی ایمپلنت دندان درد دارد؟

در حین عمل تحت بی‌حسی موضعی قرار دارید پس دردی نخواهید داشت. پس از برطرف شدن تاثیر بی‌حسی پس از عمل، درد و ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است اما به‌طور کلی بیشتر مردم آن را شبیه درد دندان کشیدن توصیف می‌کنند. با سرما دهی (گذاشتن یخ پیچیده شده داخل حوله بر روی پونه) می‌توانید درد و ورم را کمتر کنید. همچنین مصرف مسکن به برطرف شدن درد کمک می‌کند.

مدت زمان لازم برای این درمان چقدر است؟

در حالت عادی چند ماه بین زمان جایگذاری ایمپلنت و زمانی که می‌توانید از دندان ایمپلنتی خود استفاده کنید، فاصله وجود دارد. چون پس از کاشت ایمپلنت، باید به استخوان فرصت بدهید رشد کرده و به سطح ایمپلنت جوش بخورد تا ایمپلنت از ثبات کافی برای تحمل فشار فک برخوردار شود. سه تا شش ماه این فرایند زمان نیاز دارد. 

ایمپلنت دیجیتالی مناسب چه کسانی است؟

این روش برای افراد سیگاری، دیابتی و افرادی که ارتفاع استخوان کمی دارند بسیار مناسب است. همچنین افرادی که از جراحی می‌ترسند و یا نیاز به روکش فوری دارند نیز می‌توانند از ایمپلنت دیجیتالی استفاده کنند.

همین امروز وقت
معاینه رزرو کنیـد!

شماره تماس: 09911552300

تهران نیاوارن ، گل سنگ ، پلاک ششم

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه ، 8 صبح تا 5 بعدازظهر

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان، هدیه کلینیک ما به شما